Чешката Република им забранува влез на Русите што имаат шенген-виза

Чешката влада објави дека им забранува влез во земјата на сите руски туристи, уметници и спортисти што имаат визи за влез во шенген-зоната. „Ова најмногу се однесува на луѓето што доаѓаат во Чешка со авион до аеродромот во Прага“, рече министерот за надворешни работи Јан Липавски.

Фото: ЕПА

Мерката ќе стапи во сила на 25 октомври. Липавски објасни дека Чешка им се придружува на Финска, Полска и балтичките земји, кои веќе воведоа таква мерка. По големите руски ракетни напади врз цивилни украински цели во понеделникот и вторникот, „мора да дојдеме до решенија што ќе испратат јасна порака до жителите на Руската Федерација“, посочи министерот.

Чешка, која во моментов претседава со Европската Унија, престана да издава визи за руските граѓани, освен за хуманитарни случаи, ден откако Русија ја почна инвазијата на Украина на 24 февруари. Прага во средата одлучи дека од 2023 до 2025 година ќе издвојува 20,6 милиони евра годишно за обнова на Украина.

Членка на Европската Унија и НАТО, Чешка, која има 10,5 милиони жители, од крајот на февруари ѝ даде на Украина воена помош во вредност од 173 милиони евра.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе