Чавушоглу: „Турција сака мир со Грците“

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Анкара сака да ги поправи односите со Грција.

Чавушоглу вели дека Турција сака да усвои пакет договори кои ќе се однесуваат на односите меѓу двете земји во Егејско Море и источен Медитеран, пренесе грчкиот весник Екатимерини.

Тој рече дека на источниот Медитеран не се потребни понатамошни истражувања или бушотини кои Турција веќе извесно време ги спроведува, но додаде и дека Турција никому нема да дозволи да ги предизвика нејзините суверени права за таа област.

Новиот грчки министер за надворешни работи, Никос Дендиас во грчкиот парламент рече дека Грција нема да толерира закани за војна, провокативни активности и еднострани барања, но дека истовремено ќе промовира политика на добрососедски односи и почитување на меѓународното право и договори.

Што се однесува до Кипар, Дендиас истакна дека „очигледниот“ услов за продолжување на разговорите за повторно обединување е Турција да прекине со нелегалното бушење и истражување на брегот на островот, како и да ги отстрани своите бродови од ексклузивната економска зона околу Кипар.

Грчкиот министер за одбрана, Никос Панајотопулос повтори слични ставови, велејќи дека Атина не може да прифати однесување кое директно го оспорува грчкиот територијален интегритет и суверените права, како и кршење на меѓународните договори.

Панајотопулос, исто така, ги критикуваше „нелегалните“ постапки на Турција во ексклузивната економска зона на земјите-членки на ЕУ, додавајќи дека Грција ќе се обиде да одржи канал за комуникација преку спроведување на серија акции, во рамки на мерките за изградба на доверба меѓу Анкара и Атина. „Искрено се надеваме дека Турција ќе тежнее кон тоа“, додаде Панајотопулос.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе