Шефот на турската дипломатија

Чавушоглу: Ердоган следниот месец во посета на балканските земји

Министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу изјави дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган следниот месец ќе престојува во посета на балканските земји и дека тоа ја потврдува посветеноста на таа земја на мирот и стабилноста на регионот.

EPA-EFE

„Посетата на балканските земји на претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган следниот месец ја потврдува нашата посветеност на мирот и стабилноста на регионот. Турција силно ги поддржува мирот и стабилноста на Балканот“, кажа Чавушоглу, зборувајќи на отворањето на 13-тата конференција на амбасадори која се одржува во Анкара.

Наведе дека Турција со своите воени операции на северот на Сирија отворила пат за враќање на мирот.

Истакнувајќи дека Турција го поддржува ослободувањето на окупираните азербејџански територии, Чавушоглу кажа дека неговата земја стои со вистината и правдата и повторно ја предупреди Ерменија да се воздржи од нови провокации.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе