Невидени сцени во САД

Целосен хаос во Вашингтон: Пенс евакуиран, Трамп наводно одбил да ја испрати Националната гарда (ФОТО+ВИДЕО)

Група поддржувачи на претседателот на Доналд Трамп упадна на заедничката седница на двата дома на Конгресот на која треба да биде потврдена победата на кандидатот на демократите Џозеф Бајден на претседателските избори.

EPA-EFE

Гардијан јавува дека се слушнало и пукање, и дека наводно пукал еден од демонстрантите.

Од Капитол е евакуиран потпретседателот на САД Мајк Пенс.

Вашингтон пост јавува дека Белата куќа го одбила барањето на полицијата на Вашингтон Националната гарда да помогне во ситуацијата околу Капитол хил, кој е опколен од поддржувачите на Трамп.

Трамп претходно во говорот во близина на Белата куќа го обвини дури и својот потпретседател дека не му помага бидејќи одби да го блокира потврдувањето на победата на Бајден.

Поранешниот шеф на полицијата на Вашингтон Чарлс Ремзи ситуацијата ја опиша како „нешто најблиско до државен удар што сме го виделе во оваа држава“.

Трамп претходно денес кажа дека „никогаш нема да го признае поразот“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе