Бугарија

Бугарската министерка за правда поднесе оставка. Започната истрага како купила луксузен стан (ВИДЕО)

Бугарската министерка за правда Цецка Цачева даде оставка откако медиумите објавија дека таа и уште тројца други официјални претставници на владејачката партија ГЕРБ купиле луксузни станови под пазарна цена, соопшти владата.

Цачева тврдеше дека таа не сторила ништо лошо и побара од антикорупциската комисија да го испита купувањето на луксузниот стан во Софија минатата година.

Премиерот Бојко Борисов ја прифати нејзината оставката на министерката по состанокот со нејзе во саботата наутро. „Тие разговараа за купувањето на имотот што е поврзан со неа. Министерката Цачева ја предала својата оставка на премиерот и рече дека не сака тоа да влијае врз работата на Владата“, се вели во соопштението на владата.

Антикорупциската комисија во петокот започна со истрагата за купените станови од иста градежна компанија.

Денес даде оставка и заменик-министерот за спорт Вања Колева, додека претседателот на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, тврди дека нема ништо спорно околу купувањето.

Скандалот изби оваа недела, откако бугарската редакција на Радио Слободна Европа и невладините организации за борба против корупцијата ги објавија резултатите од истрагата за купување станови. Веста подоцна беше пренесена од сите други бугарски медиуми.

Скандалот ги разбесни граѓаните на најсиромашната членка на ЕУ, а Борисов претходно изјави дека секој што ќе го прекрши законот ќе мора да се сноси со последиците.

Аферата дојде во време кога политичките партии се подготвуваат за европските избори во мај. Анкетите покажуваат дека ГЕРБ има тесна предност над социјалистите.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе