„Бил пијан и дрогиран“

Бугаринот уапсен во Германија на мајка си ѝ признал дека ја убил новинарката

Мајката на 20-годишниот Бугарин уапсен во Германија поради убиството на бугарската новинарка Викторија Маринова кажала дека син ѝ признал дека е виновен, објави денес бугарската телевизија НОВА, а пренесува Ројтерс.

„Тој призна дека тоа го направил додека бил пијан и многу дрогиран“, му кажала Надежда Карисимирова на бугарскиот новинар во Германија каде што живее.

„Тој призна и почна да плаче пред мене. Тој не е таков, не можам да го разберам ова“, додала мајката.

Северин Красимиров

Бугарските обвинители го обвинија Северин Красимиров во отсуство за силување и убиство на новинарката и побараа негова екстрадиција од Германија.

Телото на 30-годишната Маринова, водителка на емисија за регионалните настани на локална телевизија, беше најдено во саботата во парк во близина на дунавското пристаниште Русе.

Новинарите на хрватски ТРИС се приклучија во патувачкиот новинарски карван до земјата без име.

повеќе

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

повеќе

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе