Бугарија распиша предвремени парламентарни избори за 11 јули

Ваквата одлука беше донесена по неуспехот да се формира коалициска влада по изборите на 4 април.

Фото: ЕПА

Бугарија ќе одржи предвремени избори поради неуспехот да се формира коалициска влада по изборите на 4 април.

Откако Бугарската социјалистичка партија (БСП), трета по големина во парламентот, не успеа да формира влада, на 11 јули ќе се одржат избори.

Корнелија Нинова, лидерката на БСП, на која бугарскиот претседател Румен Радев ѝ го довери формирањето влада, рече дека нејзината партија не ја добила поддршката од втората по големина партија во парламентот.

Таа додаде дека за време на седницата на Врховниот совет одржана викендот, одлучила да не формира владин кабинет и веднаш му го вратила мандатот на претседателот.

Претседателот Радев тогаш најави дека ќе го распушти парламентот следната недела и изјави дека привремените разговори ќе се одржат на 11 јули, што е во согласност со Уставот на Бугарија.

Откако Радев ќе го распушти парламентот, тој ќе формира технократска влада, која ќе се подготвува за изборите и ќе ја води земјата сè додека не се формира влада.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе

Што правите министерке, кога ќе посетите еден приватен или државен иниверзитет за да видите што навистина се случува.

повеќе