Бугарија прифати низа барања на Украина, но нема да ѝ испрати оружје (ВИДЕО)

Бугарија се согласи на низа барања на украинскиот претседател Володимир Зеленски, вклучувајќи поправање воена опрема, но нема да му испорачува оружје на Киев, одлучија бугарските пратеници.

EPA-EFE

Парламентот одобри низа барања на украинскиот претседател, вклучувајќи извоз на украинските житарки преку бугарското црноморско пристаниште Варна, хуманитарна помош и поддршка во влегувањето на Украина во Европската Унија.

Пакетот помош за Украина е усвоен со големо мнозинство од 200 гласа за, само 16 гласа против и еден воздржан, а против испраќањето оружје се социјалистите кои се дел од коалициската влада, но се противат на воената поддршка на Киев среде руската инвазија.

Во близина на парламентот беа одржани неколку собири на поддржувачите и противниците на испраќањето воена помош на Украина, а демонстрантите повремено се судираа. Еден од судирите се случил и кај споменикот на советската Црвена армија.

Активисти се обиделе да го покријат споменикот со украински и бугарски знамиња, но во тоа ги спречиле демонстранти кои сакаат Бугарија да остане неутрална.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе