Бугарија: Јанев на чело на привремената влада

Бугарскиот претседател Румен Радев го именуваше актуелниот привремен премиер Стефан Јанев да ја води новата привремена влада, откако вчера распиша предвремени парламентарни избори за 14 ноември.

EPA-EFE

Радев ќе ја претстави новата влада подоцна денес.

Новите избори се одржуваат по неуспешните обиди на партиите по изборите во април и јули да формираат влада.

Привремениот кабинет на Стефан Јанев стана популарен откако откри дека претходната влада на Бојко Борисов потрошила милијарди левови од даноците на граѓаните на спорни инфраструктурни проекти.

Како што јавува Ројтерс, двајцата најпопуларни членови на владата, министерот за економија Кирил Петков и министерот за финансии Асен Василев нема да бидат во новиот кабинет бидејќи се очекува наскоро да формираат сопствена политичка партија.

Радев го именуваше Валериј Белчев за привремен министер за финансии.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе