Поради очекуваниот наплив на мигранти

Бугарија и Грција ја зајакнаа контролата на границата со Турција (ВИДЕО)

Бугарија ја зајакнува безбедноста по должината на границата со нејзиниот југоисточен сосед, откако групи мигранти од Турција се упатија кон границата, рече премиерот Бојко Борисов. Грција исто така ги заостри контролите на морските и копнените граници со Турција

„Имаме податоци за голема гужва... До максимум ја зајакнуваме контролата на границата“, рече Борисов за време на состанокот на владата, додавајќи дека тој организирал телефонски повик со турскиот претседател Таип Ердоган, објави турски Хуриет.

Грција, исто така, ги заостри морските и копнените граници со Турција по случувањата во текот на ноќта во сирискиот регион Идлиб.

Грчките власти не дозволија група имигранти да влезат во земјата преку граничниот премин Пазаркуле (Кастани).

Грција беше главната порта за стотици илјади мигранти што излегоа од Турција во масовен егзодус во 2015 и 2016 година, сè додека договорот со посредство со ЕУ не го спречи нивниот протек.

Движењето на нерегуларните мигранти од Турција во Европа може да продолжи доколку ситуацијата во покраината Идлиб се влоши, изјави претходно портпаролот на турското Министерство за надворешни работи Хами Аксој.

„Најновите случувања во Идлиб, поради кои беа раселени стотици илјади луѓе, дополнително го зголемија врз веќе постојниот мигрантски притисок врз нашата земја“, рече Аксој во соопштението, додавајќи дека развојот на настаните значително влијае врз мигрантите и бегалците во Турција.

Турција прими околу 3,7 милиони сириски нерегуларни мигранти и постојано повторуваше дека не може да се справи со поголем број. По договорот од 2016 година, Европската Унија ѝ даде на Анкара милијарди евра помош за да се согласи да го спречи приливот на нерегуларни мигранти во Европа.

Бидејќи поради вонредната состојба не сме во можност да излеземе на стандардни протести пред Владата, нашиот протест ќе го искажеме преку социјалните мрежи и медиумите, за да се слушне и да се види за нашето незадоволство, велат голема група фризери, бербери, козметичари..., кои се едни од најпогодените од вонредната состојба и изолациите. Нивното писмо до нашата редакција го пренесуваме во целост.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе