Улиците во Петриња полни со урнатини

Бројот на жртвите на земјотресот во Хрватска се качи на седум

Пожарникарите синоќа, по повеќе од шест часа потрага, нашле тело на загинат маж во урнатините на црквата свети Никола и Вид во Жажина, со што бројот на загинатите во разорниот земјотрес кој ја погоди централна Хрватска се качи на седум, јави агенцијата ХИНА.

EPA-EFE

Според информациите од свештениците, во урнатините загинал свирачот на оргули кој во моментот на земјотресот во црквата го чистел инструментот, кој бил погоден од претходниот потрес.

Претходно беа најдени шест жртви на разорниот земјотрес од 6,2 степени по Рихтер чиј епицентар беше во областа на Петриња.

„Иако потрагата сè уште трае, со тага ги јавуваме информациите за смртно настраданите: девојче во Петриња и пет мажи во Мајски Полјани“, објави министерството за надворешни работи на Хрватска вчера.

Покрај тоа, најмалку шест лица се тешко повредени, а 20 полесно.

Потрагата во урнатините продолжува.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе