По невремето

Бројката на загинати се искачи на седум, Халкидики ќе добие финансиска помош (ВИДЕО)

Портпаролот на грчката влада, Стелиос Пецас, во четвртокот рече дека финансиска помош ќе им биде дадена на трите општини на Халкидики, за средувањето на штетите по невремето што го погоди регионот во средата вечер.

Бројот на жртвите денеска се зголеми на седум, откако тело на човек беше пронајдено во областа меѓу Созополи и Неа Каликратија. Експертите за судска медицина ќе испитаат дали му припаѓа на 62-годишниот рибар што исчезнал во морето кај Каликратија во средата вечерта.

Романка и едно 8-годишно момче загинале откако се урнал еден покрив во ресторан во Неа Плагија, а маж и момче од Русија го загубиле животот откако едно дрво се урнало во близина на нивниот хотел во приморскиот град Потидеа. На друго место, двајца постари чешки туристи загинале кога силните ветришта и водата ја однеле нивната приколка.

Министерството за надворешни работи соопшти дека е во постојан контакт со сите амбасади чии државјани биле погодени од трагедијата.

Покривите на куќи и на продавниците се однесени од силниот ветер, автомобили се уништени, сообраќајните знаци искршени, а дрвјата откорнати во невремето, за кое локалните жители велат дека не траело долго, но го опишаа како сериозно.

Пожарникарските служби работеле цела ноќ и утрово спасувајќи луѓе заробени под урнатините, испумпувајќи вода од куќите и продавниците и сечејќи дрвја. Вкупно, службата добила над 600 повици и интервенирала во 235 инциденти.

Околу 80 отсто од полуостровот Халкидики сè уште се без струја.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе