Несреќа во Средоземно Море

Бродолом кај Либија, се стравува дека има 150 загинати

Се стравува дека 150 лица загинале во бродолом кај брегот на Либија, а уште 145 се спасени, рече портпаролот на агенцијата за бегалци УНХЦР Чарли Јаксли.

Бродот ја напуштил Либија од Хомс, град оддалечен 120 километри источно од Триполи. Околу 300 луѓе патувале, според првите достапни извештаи за преживеаните, но не е јасно дали имало едно или две пловила, пренесе Ројтерс.

Преживеаните биле спасени од локални рибари, а потоа либиската крајбрежна стража ги вратила на копно, рече Јаксли.

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) на Твитер објави дека повеќе од 150 луѓе се стравува дека се удавиле, додека 145 се спасени и вратени во Либија.

Ако овие информации се потврдат, тоа ќе биде најголем број мртви во еден бродолом во Средоземно Море оваа година.

Либија е центар за мигранти, од кои многумина се обидуваат да стигнат до Европа на несоодветни бродови.

УНХЦР и другите агенции на Обединетите нации во неколку наврати побараа преживеаните да не се враќаат во Либија, во зоната на конфликт каде што спасените мигранти и бегалци рутински се затвараат и се држат во нехумани услови, објави агенцијата.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе