Српската премиерка

Брнабиќ со порака до НАТО: Зауздајте го Курти, нè доведува до раб на хаос

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ се огласи по акцијата на косовската полиција во Косовска Митровица.

EPA-EFE

„Ја повикувам меѓународната заедница, НАТО и КФОР, итно да реагираат и да го зауздаат Аљбин Курти. Ситуацијата е повеќе од драматична и ова е последниот момент во кој е неопходна јасна реакција за да се сопре лудачката политика која ја спроведува Приштина. Ваквото однесување ја преминува секоја граница и доведува на раб на хаос“, наведе Брнабиќ.

За тензиите на северот на Косово се огласи и директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија на српската влада Петар Петковиќ, кој кажа дека оваа акција е „уште една провокација на Курти пред изборите“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе