Српската премиерка

Брнабиќ со порака до НАТО: Зауздајте го Курти, нè доведува до раб на хаос

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ се огласи по акцијата на косовската полиција во Косовска Митровица.

EPA-EFE

„Ја повикувам меѓународната заедница, НАТО и КФОР, итно да реагираат и да го зауздаат Аљбин Курти. Ситуацијата е повеќе од драматична и ова е последниот момент во кој е неопходна јасна реакција за да се сопре лудачката политика која ја спроведува Приштина. Ваквото однесување ја преминува секоја граница и доведува на раб на хаос“, наведе Брнабиќ.

За тензиите на северот на Косово се огласи и директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија на српската влада Петар Петковиќ, кој кажа дека оваа акција е „уште една провокација на Курти пред изборите“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе