За поканата за посета на Црна Гора

Брнабиќ: Незгодно е да се посети држава од која е протеран амбасадорот на Србија

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ кажа дека „ја има предвид“ поканата на црногорскиот колега Здравко Кривокапиќ да ја посети Црна Гора, наведувајќи дека е незгодно да се посети држава од која амбасадорот на Србија е протеран.

EPA-EFE

Брнабиќ,  одговарајќи на прашањето на новинарите дали ќе ја посети Црна Гора, му се заблагодари на Кривокапиќ на поканата, и додаде дека е „незгодно да ја посети државата во која вашиот амбасадор е прогласен за непожелна личност“.

„Се надеваме дека тоа прашање (на амбасадорот) ќе може да се реши, а во кој било друг сегмент од дијалогот, владата на Србија и државниот врв покажаа колку им значи соработката со Црна Гора во овој момент“, кажа Брнабиќ, пренесува Танјуг.

Таа кажа дека на јасно барање на претседателот на Србија Александар Вучиќ не возвратила со реципрочни мерки на Црна Гора, и дека „го задржала нејзиниот амбасадор во Белград“.

„Тоа е гест на пружена рака, и понатаму очекуваме на тој гест соодветно да одговори и Црна Гора. Ја имам предвид нивната покана и им благодарам“, порача Брнабиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе