За поканата за посета на Црна Гора

Брнабиќ: Незгодно е да се посети држава од која е протеран амбасадорот на Србија

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ кажа дека „ја има предвид“ поканата на црногорскиот колега Здравко Кривокапиќ да ја посети Црна Гора, наведувајќи дека е незгодно да се посети држава од која амбасадорот на Србија е протеран.

EPA-EFE

Брнабиќ,  одговарајќи на прашањето на новинарите дали ќе ја посети Црна Гора, му се заблагодари на Кривокапиќ на поканата, и додаде дека е „незгодно да ја посети државата во која вашиот амбасадор е прогласен за непожелна личност“.

„Се надеваме дека тоа прашање (на амбасадорот) ќе може да се реши, а во кој било друг сегмент од дијалогот, владата на Србија и државниот врв покажаа колку им значи соработката со Црна Гора во овој момент“, кажа Брнабиќ, пренесува Танјуг.

Таа кажа дека на јасно барање на претседателот на Србија Александар Вучиќ не возвратила со реципрочни мерки на Црна Гора, и дека „го задржала нејзиниот амбасадор во Белград“.

„Тоа е гест на пружена рака, и понатаму очекуваме на тој гест соодветно да одговори и Црна Гора. Ја имам предвид нивната покана и им благодарам“, порача Брнабиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе