Српската премиерка

Брнабиќ: Не треба да се исклучи дека Приштина ќе се обиде да направи нешто слично како Црногорската православна црква

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека не треба да се исклучи дека Приштина ќе се обиде да направи нешто слично на Црногорската православна црква (ЦПЦ) на територијата на Косово.

EPA-EFE

Таа тоа го кажа по повод писмото на властите во Приштина во кое бараат од УНЕСКО српските цркви и манастири да се тргнат од категоријата загрозени, пренесува РТС.

Брнабиќ кажа и дека косовскиот премиер Аљбин Курти во писмото за српското културно и верско наследство и манастирите зборува како нивно културно и верско наследство, односно косовско наследство.

„Тоа ми кажува дека не треба да исклучиме дека тие на крајот ќе се обидат да направат нешто слично на Црногорската православна црква на територијата на Косово и Метохија, значи некоја нивна црква. Тоа е она на што сме ние спремни, знаеме како по дипломатски пат да се бориме против тоа“, порача премиерката.

Брнабиќ оцени дека писмото кое на претставниците на УНЕСКО им го испрати Аљбин Курти е врв на лицемерието и цинизмот.

„Манастирите се под постојано око на КФОР, особено Високи Дечани. Не може да се каже дека не им е загрозена безбедноста, а постојаните притисоци врз монасите и Српската православна црква продолжуваат“, укажа Брнабиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе