Српската премиерка

Брнабиќ: Не треба да се исклучи дека Приштина ќе се обиде да направи нешто слично како Црногорската православна црква

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека не треба да се исклучи дека Приштина ќе се обиде да направи нешто слично на Црногорската православна црква (ЦПЦ) на територијата на Косово.

EPA-EFE

Таа тоа го кажа по повод писмото на властите во Приштина во кое бараат од УНЕСКО српските цркви и манастири да се тргнат од категоријата загрозени, пренесува РТС.

Брнабиќ кажа и дека косовскиот премиер Аљбин Курти во писмото за српското културно и верско наследство и манастирите зборува како нивно културно и верско наследство, односно косовско наследство.

„Тоа ми кажува дека не треба да исклучиме дека тие на крајот ќе се обидат да направат нешто слично на Црногорската православна црква на територијата на Косово и Метохија, значи некоја нивна црква. Тоа е она на што сме ние спремни, знаеме како по дипломатски пат да се бориме против тоа“, порача премиерката.

Брнабиќ оцени дека писмото кое на претставниците на УНЕСКО им го испрати Аљбин Курти е врв на лицемерието и цинизмот.

„Манастирите се под постојано око на КФОР, особено Високи Дечани. Не може да се каже дека не им е загрозена безбедноста, а постојаните притисоци врз монасите и Српската православна црква продолжуваат“, укажа Брнабиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе