Брнабиќ: Епидемиолошката ситуација е подобра, треба да се пазиме

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ изјави денес дека е задоволна од моменталната епидемиолошка ситуација, односно дека ситуацијата со коронавирусот е сè подобра.

EPA-EFE

Сепак, како што додаде, тоа не значи дека така и ќе остане и дека граѓаните мора да продолжат да се пазат.

„Кога имате над 3.000 заразени на дневно ниво, тоа не е добро, но е подобро бидејќи постои јасен тренд на пад и на бројките на заразените и процентот на позитивни во однос на вкупно тестираните кој вчера по долго време се симна под 20 отсто“, кажа Брнабиќ.

Истакна дека тоа е охрабрувачко, како што се и денешните бројки во однос на вчерашните.

Според неа, неделниот пресек на новозаразени во однос на 100.000 жители во Европа ја позиционирал Србија денес на 17 место со 50 заразени на 100.000.

Српската премиерка истакна дека со дополнително паднале во однос на минатата недела кога беа 14, а претходно петти во Европа. „Сè оди на подобро. Ние мораме да го искористиме ова време и да ја забрзаме вакцинацијата, особено фокусот на првата и третата доза“, кажа Брнабиќ.

„Не оди тоа само од себе“, заклучи таа.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе