Брнабиќ: Блиску сме до одлука да ги поништиме договорите со Рио Тинто

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ кажа дека српската влада е блиску до одлука да ги поништи сите договори со компанијата Рио Тинто која ги истражуваше резервите на литиум во областа Јадар за изградба на рудник.

EPA-EFE

Таа кажа дека српската влада е „на раб“ да донесе одлука и да ги прифати сите поставени барања, истакнувајќи дека сегашната власт не ја довела компанијата Рио Тинто во Србија.

„Ниту сме ги довеле, ниту сме ветиле, ниту сме направиле нешто што народот не знаел, сè што правевме, правевме транспарентно, го слушаме нашиот народ“, кажа таа.

Како што додаде, треба само да се види „колкав е цехот“ за Рио Тинто, и колку и како треба да се плати за прекин на договорот.

Брнабиќ кажа дека за тоа ќе разговара со претседателот на Србија Александар Вучиќ.

„Не сме за тоа претседателот Александар Вучиќ да биде против нашите одлуки. Ние сме еден тим. А тој не е за тоа, не сака кога ги исполнуваме барањата на странците, странските служби, агенциите платени од странство“, кажа Брнабиќ.

Како што порача, таа нема никаков проблем барањата да се исполнат, а договорите со Рио Тинто да се раскинат.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе