Британскиот принц се спаси од обвинувањата за силување, полицијата се откажа од истрагата

Британската полиција соопшти дека нема да презема никакви понатамошни мерки против принцот Ендрју по анализата на случајот која ја побара Вирџинија Ѓуфре, жената која тврди дека Џефри Епстајн сексуално ја злоставувал.

EPA-EFE

Вирџинија Ѓуфре, која го тужеше вториот син на кралицата Елизабета Втора, тврди дека Епстајн ја испратил кога имала 17 години и била малолетна според американскиот закон за пари да има секс со принцот Ендрју во Лондон, но британскиот принв ги отфрли нејзините обвинувања, пренесува Асошиејтед прес.

Полицијата во август почна со ревизија на обвинувањата поврзани со починатиот, осуден сексуален престапник Епстајн.

„Оваа ревизија е завршена и нема да преземаме никакви понатамошни дејства“, се наведува во соопштението и се потврдува дека ќе биде продолжена соработката со другите агенции кои водат истрага поврзана со Епстајн.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе