Британскиот принц Филип однесен во болница како мерка на претпазливост

Војводата од Единбург е пренесен во болницата Крал Едвард VII во Лондон, соопшти Бакингемската палата.

Фото: ЕПА

Војводата од Единбург е примен во болница откако почнал да не се чувствува добро, соопшти Бакингемската палата.

Принцот Филип, кој има 99 години, бил примен по совет на неговиот лекар и во соопштението на палатата се вели дека станува збор за мерка на претпазливост.

Во соопштението се вели: „Неговото кралско височество војводата од Единбург беше примен во болницата Кинг Едвард VII во Лондон, во вторникот вечерта. Приемот на војводата е мерка на претпазливост, по совет на докторот на неговото кралско височество, откако тој не се чувствувал добро. Се очекува да остане во болница неколку дена на набљудување и одмор“.

Филип, кој е добро расположен, вели Гардијан, влегол во болницата без помош. Извор рече дека болеста не е поврзана со ковид и дека престојот во болница е чисто од претпазливост.

Нему краток период не му било добро и лекарот бил повикан во замокот Виндзор, каде што се изолирани тој и кралицата. Кралицата останува во Виндзор, вели Гардијан.

Кралицата и Филип, кои во ноември ја прославија 73-та годишнина од бракот, во јануари беа вакцинирани против ковид-19.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе