Правно необврзувачка одлука

Британскиот парламент изгласа да нема брегзит без договор

Британските пратеници со 312 наспрема 308 гласа изгласаа да се оневозможи напуштањето на ЕУ без договор за повлекување.

Пратениците гласаа против излегување од ЕУ без никаков договор, поради стравот дека тоа може да предизвика економски хаос и да ги разгори тензиите во Северна Ирска.

Ова не е правно обврзувачка одлука - и не ја исклучува можноста Велика Британија да ја напушти ЕУ, вели Би-би-си.

Овој резултат овозможи утре да се гласа за тоа дали да се одложи процесот на развод по завршувањето на рокот на 29 март.

Пратениците денеска ја поддржаа изменетата верзија на предлогот на премиерката Тереза Меј, односно дека „се одбива Велика Британија да ја напушти Европската Унија без Договор за повлекување“.

Гласањето не е обврзувачко. Ако не се постигне договор, Британија би требало на 29 март сепак да излезе од ЕУ.

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе