„Оружје кое до сега малку се користеше“

Британски воен аналитичар: Русите ја напаѓаат Одеса со ирански дронови

Стратегиски важниот украински град Одеса, во кој има големо пристаниште, е нападнато со оружје кое до сега малку се користеше во војната, вели британскиот воен аналитичар професорот Мајкл Кларк.

EPA-EFE

Тој додава дека руските воздухопловни сили се борат да дојдат до градот, а на Москва ѝ снемуваат прецизни проектили, па наместо тоа се врти на евтините ирански беспилотни летала. Овие дронови „не се баш софистицирани“ и лебдат над метата пред да бомбардираат или експлодираат.

Кларк вели дека тие „не се особено моќни, но претставуваат проблем“ и се користат за напади на цивилни центри. Украинските сили во меѓувреме продолжуваат да добиваат повеќе системи за противвоздушна одбрана од САД и Норвешка.

„Тоа доведува до нова воздушна војна меѓу беспилотните летала и земјените проектили кои можат да ги соборуваат“, вели британскиот аналитичар.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе