Британски „тајфуни“ полетаа двапати во еден ден поради Русите

Авионите на Британското кралско воздухопловство (РАФ) распоредени во Естонија полетаа два пати во еден ден за да пресретнат руски авиони, соопшти во средата британското Министерство за одбрана.

Британски авиони од типот „јурофајтер тајфун“ полетале за да пресретнат руски борбен авион Су-27 и воен транспортен авион, објави АП.

Министерството објави дека со овие мисии бројот на инцидентите со руски авиони се зголемил на 11 откако Британија во мај го презеде чувањето на балтичкиот воздушен простор.

Министерството рече дека целта на овие британски акции „е поддршка на НАТО за повторно да ги уверат нашите сојузници и претставуваат дополнителна демонстрација на посветеноста на Велика Британија на безбедноста во регионот“, рече агенцијата.

Сѐ додека Македонија ја претставуваат „политички најподобните" ќе тонеме длабоко и уште повеќе ќе се раслојуваме.

повеќе

По определувањето на мерката ефективен притвор, притворениот раководен функционер не може да издава полноважни правни акти, меѓу другото, и поради фактот што го нема службениот печат.

повеќе

Вината за недобивањето на датум за преговори треба да ја барате во вас и вашите соработници и коалициски партнери.

повеќе