Нападнат додека држел говор

Британски пратеник повеќепати избоден во црква, почина (ВИДЕО)

Конзервативниот британски пратеник Дејвид Емес (69) повеќепати бил прободен со нож во црква во Велика Британија. Тој починал неколку часа подоцна.

Screenshot

Скај њуз пренесува дека непознат маж влегол во црквата каде Емес разговарал со своите избирачи и му нанел повеќе убодни рани. Полицијата веднаш пристигнала на местото и ги затворила околните патишта. На местото на настанот пристигнала хеликоптерска брза помош.

Полицијата во Есекс набргу по нападот објави дека е уапсен непознат маж осомничен за убиството. Полицијата додаде дека веќе не трагаат по никого.

Дејвид Емес, кој го претставува Саутенд Вест во Есекс, бил нападнат околу пладне по локално време во методистичката црква Белфер во Ли-он-Си.

Британските медиуми пишуваат дека Емес бил нападнат за време на состанок со гласачите. Тие додаваат дека напаѓачот влетал во црквата во последниот час од таа средба и го прободел Емес неколку пати.

Скај њуз објави, повикувајќи се на изјави на сведоци, дека брзата помош се обидела да го спаси избодениот пратеник во црквата каде што се случил нападот, но безуспешно.

Емес состанокот со гласачите го најавил на својот Твитер профил на 12 октомври.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе