Британски падобранци за малку ќе се судреле со американски борбени авиони Ф-15

Двајца британски падобранци за малку ќе се судреле со борбени авиони што летале 560 километри на час, покажува еден воен извештај.

Додека понирале со брзина од 190 км/ч, падобранците со камерите на своите шлемови снимиле како под нив минуваат два ловци Ф-15, пренесува Би-би-си.

Воздухопловната контрола требала на пилотите да им јави дека падобранците се во воздух, пишува во извештајот на воениот одбор.

Во американската база се разговара со пилотите дали биле свесни за таа опасност, додава Би-би-си.

Одборот не можел да утврди колку точно недостигало до судир над аеродромот Четерис на 17 април.

Инцидентот бил категоризиран во втората најопасна категорија.

„Падобранците немале контрола врз брзината и насоката, но можеле да ги отворат падобраните и да го забават падот“, се наведува во извештајот.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе