Британската влада ја потврди суспензијата на парламентот

Британската влада потврди дека парламентот ќе биде суспендиран од денес до 14 октомври, пренесуваат британските медиуми.

Портпаролот на владата Џејмс Слек кажа дека парламентот ќе биде распуштен или суспендиран на крајот на работниот ден.

Британскиот премиер Борис Џонсон претходно најави дека ќе ги „испрати дома“ пратениците во текот на неделата.

Со суспензијата се ограничуваат опциите на парламентот да ги сопре плановите на Џонсон за брегзит по секоја цена.

Џонсон кажа дека Британија мора да излезе од ЕУ на 31 октомври, со договор или без.

Нема пазар доколку нема информации. Дајте ги информациите за пазарот на грозје.

повеќе

Овој термин, без исклучок го употребуваат сите партии кога се во опозиција. СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за Албанците, ДПА...

повеќе