Иследниците се сигурни

Британската полиција идентификуваше неколку Руси осомничени за случајот Скрипаљ

Британската полиција ги идентификуваше како Руси лицата осомничени за труење на поранешниот руски агент Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка Јулија со нервен агенс Новичок, јави агенцијата Прес Асосиејшн (ПА).

Иследниците веруваат дека ги идентификувале осомничените за нападот со Новичок преку камерите за надзор, чии слики ги споредиле со податоците од граничните и царинските служби за лицата кои тогаш влегле во Британија, соопшти извор близок до истрагата.

Изворот додал дека иследниците се сигурни дека овие лица се Руси.

Рускиот двоен агент Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка Јулија во март во Солзбери биле отруени со Новичок.

Таткото и ќерката, кои биле пронајдени во бессознание во парк, подоцна закрепнаа.

Лондон за труењето на Скрипаљ ја обвини Русија, а Москва демантира било каква вмешаност.

Труењето предизвика сериозна дипломатска криза меѓу Москва и Запад, како и бран на меѓусебно протерување на дипломати.

По труењето на Скрипаљ, на 30 јуни, исто така со новичок, е отруен британски пар во населбата Ејмсбери недалеку од Солсбери. Тие биле отруени со новичок содржан во мало шише, а иследниците се обидуваат да утврдат дали отровот е од истата испорака со која се отруени таткото и ќерката Скрипаљ.

Од двајцата отруени, Доун Старџес почина, а нејзиниот партнер, Чарли Роули сѐ уште е во болница и е надвор од критична состојба.

Од една страна, Уставот му доделува бројни функции, а од друга страна, скржаво ги определува средствата за нивно остварување на практичен план.

повеќе

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

повеќе

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе