95-годишната Елизабета Втора

Британската кралица поминала една ноќ во болница

Кралицата ја помина средата вечер во болница откако ја откажа посетата на Северна Ирска, соопшти Бакингемската палата.

Фото: ЕПА

95-годишната кралица во четвртокот попладне се врати од приватната болница во центарот на Лондон и е „во добро расположение“, додаде палатата.

Кралицата ја откажа својата официјална посета во Северна Ирска во средата, а палатата соопшти дека лекарите ѝ препорачале одмор и мирување и дека не се работи за ковид-19.

„Почитувајќи ја лекарската препорака да мирува неколку дена, кралицата во средата попладне беше на прелиминарни тестови. Таа се врати денес во замокот Виндзор за време на ручекот и е во добро расположение“, соопштија од палатата во четвртокот вечер.

Според извор близок до кралската куќа, кралицата останала во болница од практични причини, а во четвртокот попладне им се вратила на полесните обврски.

Деведесет и петгодишната кралица владее речиси седум децении.

Елизабета Втора како британски монарх што е најдолговечен и кој најдолго владее, следната година треба да го прослави својот платинест јубилеј - 70 години на престолот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе