Британија покани претставник на Северна Кореја на погребот на кралицата, но не и на Русија, Авганистан, Сирија...

Поканата е на амбасадорско ниво.

Фото: ЕПА

Британија покани претставник на Северна Кореја да присуствува на погребот на кралицата Елизабета в понеделник, но Авганистан, Сирија и Венецуела не се поканети, изјави извор од Форин офисот.

Поканата е на амбасадорско ниво, вели изворот. Погребот на кралицата ќе се одржи во понеделник во Лондон, а на него ќе присуствуваат многу светски лидери, членови на кралски семејства и други високи гости.

Сирија и Венецуела не се поканети бидејќи Велика Британија во моментов нема дипломатски односи со нив, а Авганистан поради актуелната политичка ситуација, вели изворот.

Со тоа трите држави им се придружуваат на Русија, Мјанмар и Белорусија, кои исто така не се поканети.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе