Британија ѝ го испраќа на Украина најмоќното оружје досега (ВИДЕО)

Британија потврди дека во новата транша помош на Украина за првпат ќе испрати повеќецевни ракетни фрлачи (МЛРС). Британската влада објави дека овие ракетни фрлачи треба да им помогнат на Украинците да се заштитат од руската артилерија.

EPA-EFE

Конкретно, станува збор за повеќецевни ракетни фрлачи од тимот М270, кои на Украина вети дека ќе ѝ ги испрати Америка.

Во најавата на новата пратка оружје на Украина британската влада потсети дека на Киев му испратила воена помош во вредност од 750 милиони фунти.

Британците досега на Украина ѝ испратиле над 5.000 противтенковиски ракети од нова генерација, 120 оклопни возила, пет системи за противвоздушна одбрана и десетици дронови.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе