„Одличен нов договор“

Британија и ЕУ постигнаа договор за брегзитот

Постигнат е нов договор за брегзитот помеѓу преговарачките тимови на Велика Британија и ЕУ пред состанокот на европските лидери во Брисел.

Двете страни работеа на правниот текст на договорот, но сепак ќе треба одобрување и од парламентот на Велика Британија и од тој на Европа.

Премиерот Борис Џонсон твитна: „Постигнавме одличен нов договор што ни ја враќа контролата“.

И Жан-Клод Јункер, претседател на Европската комисија, исто така, потврди дека е постигнат договор. Тој на Твитер порача дека е постигнат „праведен и балансиран договор и за ЕУ и за Британија“:

И Џонсон и Јункер ги повикаа своите парламенти да го поддржат договорот.

Северноирската Демократска унионистичка партија претходно објави соопштение во кое рече дека не можат да ги поддржат предлозите „како што стојат работите“, а сега, по најавата на премиерот, рекоа дека нивното соопштение „сè уште важи“.

Веднаш по веста дека е постигнат договор, фунтата се искачи на 1,29 американски долари, највисоко во последниве пет месеци.

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе