Британците од следната недела без маски и без работа од дома

Од следната недела граѓаните во Англија повеќе нема да бидат обврзани да носат маски, ниту да работат од дома, рече денес британскиот премиер Борис Џонсон.

Фото: ЕПА

Џонсон во парламентот порача дека владата ќе дефинира долгорочна стратегија за живот со коронавирусот и дека граѓаните треба да бидат внимателни во текот на последните недели од зимата, бидејќи пандемијата сè уште не е завршена, пренесе Би-би-си.

Тој, исто така, рече дека сојот омикрон „не е блага болест за сите, особено не за оние што се невакцинирани“.

Тој, исто така, го најави укинувањето на правилото за задолжително носење маски на лице за средношколците во училниците, во градскиот транспорт и во продавниците.

Всушност, рече, ќе остане одредбата маските да се задолжителни за влегување само на одредени места.

Би-би-си наведува дека т.н. план Б, кој стапува во сила на 27 јануари, исто така ја содржи одредбата во фирмите веќе да не се неопходни ковид-пропусниците.

Исто така, ќе бидат ублажени рестриктивните мерки во врска со старечките домови, а деталите ќе бидат објавени подоцна.

Останува во сила обврската дека секој што е позитивен во коронавирусот мора да оди на самоизолација.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе