Британците ја сменија химната по смртта на кралицата

Собраните во катедралата Свети Павле во Лондон за првпат по смртта на кралицата Елизабета Втора ја испеаја изменетата химна на Обединетото Кралство.

EPA-EFE

Со смртта на кралицата и почетокот на владеењето на кралот Чарлс Трети, зборовите на државната химна веднаш се сменија од „Боже чувај ја кралицата“ во „Боже чувај го кралот“, пренесува Би-би-си.

Химната беше отпеана по службата одржана во катедралата во помен на покојната кралица.

Оваа верзија на химната последен пат беше пеена во 1952 година, кога беше сменета по смртта на кралот Џорџ Шести и крунисувањето на Елизабета Втора. Со новиот крал и машкиот престолонаследник, принцот Вилијам, химната во следниот период веројатно нема да се менува.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе