Борис Џонсон во говорот во ОН го цитираше Кермит (ВИДЕО)

Британскиот премиер Борис Џонсон вчера внесе малку хумор во својот говор пред Генералното собрание на Обединетите нации, повикувајќи на поголеми напори во борбата против климатските промени.

Screenshot

„Имаме огромна моќ да ги смениме работите или да ги смениме на подобро и голема моќ да се спасиме“, рече лидерот на британската Конзервативна партија Џонсон.

„И кога жабата Кермит пееше ‘Не е лесно да се биде зелен’ - Дали се сеќавате на тоа? Сакам да знаете дека грешеше. Тој грешеше. Лесно е, не е само лесно, туку е профитабилно и правилно да се биде зелен“, рече Џонсон.

„И покрај тоа што беше непотребно груб кон Мис Пиги, си мислев“, додаде тој.

Британскиот премиер рече дека треба да се засадат повеќе дрвја, дека тие ќе засадат милиони, а исто така се залага за повеќе енергија од ветрот.

Џонсон рече дека Велика Британија произведува толку многу енергија од ветровите на море што размислува да го смени името „во чест на богот на северниот ветер во Бореас Џонсон“.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе