Борис Џонсон: Денес има сѐ повеќе антиваксери, тие не се нормални (ВИДЕО)

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на промоцијата на програмата за вакцинирање против грипот за да се ублажи притисокот врз британското здравство во случај на втор бран на коронавирусот кажа дека луѓето кои се противат на вакцинирањето „не се нормални“.

EPA-EFE

„Денес има сѐ повеќе антиваксери. Тие не се нормални, не се нормални“, кажа денес премиерот при посетата на лекарите во Лондон. Додаде дека верува, иако го загрижува можноста од втор бран, дека Британија ќе заврши со пандемијата на коронавирусот до средината на 2021 година, пренесува Гардијан.

Британските власти планираат годинава да ја продолжат вообичаената зимска програма за бесплатно вакцинирање против грипот на сите постари од 50 години за да се обидат да го намалат нивото на инфекции во текот на зимата и да спречат преоптовареност на здравствениот систем во случај на појава на втор бран на ковид-19.

Џонсон и самиот годинава заболе од ковид-19, но беше на интензивна нега и оздраве.

Опозициските партии тврдат дека Џонсон бил преспор во воведувањето на карантинот и дека не ги заштитил старечките домови како ранлива точка, дека лошо го спроведувал тестирањето и следењето на контактите и дека не го отпушти високиот советник Доминик Камингс кој патувал за време на карантинот.

Џонсон кажа дека неговото искуство е дека владата требало „побрзо да реагира и да одговори на потребите на народот“.

Понекогаш владата може да биде спора“, им кажа Џонсон на новинарите во освртот на годината откако е на власт. „Учиме цело време“, кажа тој.

На прашањето колку долго ќе мора да се носат маски, Џонсон кажа дека ќе мора да се потпре на здравиот разум на Британците, но одби да даде какво било навестување за тоа кога мерките би можеле да бидат ублажени.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе