Министерот за надворешни работи на ЕУ

Борел: Руската блокада на извозот на жито е воено злосторство

Руската блокада на извозот на милиони тони украинско жито е воено злосторство, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел.

Фото: ЕПА

„Ја повикуваме Русија да ги деблокира пристаништата... Незамисливо е, не може да се замисли милиони тони пченица да останат блокирани во Украина додека луѓето во остатокот од светот страдаат од глад“, го цитираше Ројтерс европскиот министер за надворешни работи.

„Ова е вистинско воено злосторство, така што не можам да замислам дека ќе трае долго“, рече тој по пристигнувањето на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе