Борел ги вика Вучиќ и Курти во Брисел на продолжување на дијалогот

Шефот на дипломатијата на Европската Унија ги повика претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Аљбин Курти да одат во Брисел и да го продолжат дијалогот за сите отворени прашања, јавува Радио слободна Европа.

EPA-EFE

Повикот е испратен поради засилените тензии на северот на Косово, поттикнати од одлуката на Приштина наместо документите за идентификација и регистарските таблички издадени во Србија, да издава тримесечни документи за влез и излез за државјаните  на Србија кои доаѓаат на територијата на Косово, а табличките со српските ознаки да ги замени со РКС.

Изворите на РСЕ во Брисел предупредуваат дека тензиите се директна последица на „недостигот од волја на лидерите да седнат на маса“ и да го продолжат бриселскиот дијалог.

Пред стапувањето на сила на одлуката на владата на Косово, предвидено за 1 август на полноќ, Србите на Косово ги блокираа во неделата 31 јули патиштата кон административните премини со Србија, Јариње и Брњак, а Вучиќ ги повика Приштина и Западот да се вразумат за да се избегнат конфликти.

По интервенцијата на Вашингтон врз Приштина косовската влада најави дека ја одложува примената на одлуката до 1 септември, со услов да се тргнат блокадите. Според српските медиуми, барикадите вчера биле отстранети, но премините Брњак и Јариње не се отворени, па на Косово може да се влезе само преку Мердаре.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе