Борел: ЕУ треба да најде начин за соработка со Русија

Шефот на дипломатијата на Европската Унија Жосеп Борел верува дека Унијата треба да најде наќин да соработува со Русија, се наведува во интервјуто кое денес го објави шпански Ел паис.

EPA-EFE

Борел изјави дека на Советот на Европа му е наложено да подготви извештај за моменталната ситуација и перспективите за односите со Русија, кои, како што тврди, се на најниско ниво во последните децении, пренесува ТАСС.

Франција и Германија ги објавија нивните намери да предложат средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и претставници на 27 земји од блокот.

Француско-германскиот предлог е отфрлен, што покажа колку за одделни земји од ЕУ се чувствителни односите со Русија, додаде Борел.

„Можеби мислите дека доколку Џо Бајден и Владимир Путин се сретнаа, зошто тоа не би го направиле европските лидери. Меѓутоа, меѓу Бајден и Русија е Атлантскиот океан, додека некои европски земји граничат со Русија“, кажа шефот на европската дипломатија.

Тој истакна дека без оглед на тоа членките на ЕУ треба да најдат начин за обострано разбирање со Русија околу прашањата кои бараат обострани одлуки.

„Политиката не може да биде базирана само на санкции. Сепак, доаѓа момент кога тие мора да се воведат, во спротивно едната страна е лимитирана само на изјави“, заклучи Борел.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе