Болсонаро објави дека е негативен на коронавирус

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро во саботата објави дека тестирањето покажало дека е негативен на коронавирус, откако помина неколку недели во карантин заради заразата.

Фото: ЕПА

На фотографијата објавена на социјалните мрежи, Болсонаро е фотографиран со кутија хидроксихлорокин, анти-маларичниот лек за кој смета дека е заслужен за негово закрепнување и покрај недостатокот на цврсти научни докази за неговата ефикасност.

Во придружниот текст, напиша дека неговиот РТ-ПЦР тест на Сарс-Ков 2 е негативен, но не објави кога тестирањето е направено или какви било дополнителни детали.

Болсонаро овој месец три пати објавуваше дека е позитивен на коронавирус, вклучувајќи ја и првата дијагноза направена на 7 јули.

Оттогаш, времето го поминувал во делумна изолација во својата претседателска резиденција, повремено обраќајќи се до јавноста преку видео конференција.

Тој најави дека, веднаш штом се опорави од болеста, ќе продолжи да патува ширум земјата.

Болсонаро е еден од 2,3 милиони жители заразени со коронавирус во Бразил, по САД најпогодената земја во светот од оваа болест. Како последица од ковид-19, таму досега починале 85.000 луѓе.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе

Многумина од учесниците во македонската сага, нивните деца и внуци прашуваат: Зошто не можеме да се вратиме во земјата на нашите предци?

повеќе

Утрово осамна уште еден ден од ноември, 20-от ден од месецот. Остануваат точно уште 456 дена до 100-годишнината од коморскиот систем во нашата земја.

повеќе