Боинг 737-800 принудно слета во Русија, наводно поради дефект на моторот

Авион боинг 737-800 принудно слета во Сиктивкар, град на северозападот на Русија, наводно поради проблеми со моторот, јавуваат агенциите.

Се наведува дека рускиот Истражен комитет отворил случај за инцидентот, а се претпоставува дека причина за тревогата е дефект на погонскиот систем.

„Се случи принудно слетување. Истрагата е во тек. Првичните податоци покажуваат дека откажал моторот“, пренесува Раша тудеј.

Авионот, во кој имало 157 патници и шест членови на екипажот, патувал од градот Мирни на истокот на Русија кон Москва, а се истакнува дека сите луѓе кои биле во авионот се безбедни.

Инцидентот се случува по уривањето на авионот боинг 737 макс 8 во Етиопија, при што загинаа сите во него. По страшната несреќа приземјена е речиси целата флота на 737 макс8 и макс 9 авиони на Боинг, а забранети се и прелетувања над многу земји.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе