Блокиран Босфор, хрватски танкер изгуби контрола (ФОТО+ВИДЕО)

Поморскиот сообраќај во теснецот Босфор денес е блокиран во двете насоки откако танкер кој плови под хрватско знаме скршна од рутата и тргна кон брегот.

EPA-EFE

Како што пренесуваат турските медиуми, поморскиот сообраќај во Истанбул е сопрен.

Танкерот кој превезува нафта до засега непознати причини скршнал од патот и тргнал кон брегот. Сопрел на некои 300 метри од брегот во близина на истанбулскиот кварт Леникои, јави турската телевизија НТВ.

На танкерот наводно му се расипал системот за управување и морал итно да сопре. Според други извори, бродот имал дефект на моторот.

На помош биле повикани осум реморкери кои се обидуваат да го извлечат танкерот на безбедно и Босфор повторно да се оспособи за сообраќај.

Овој инцидент веројатно ќе го искористат заговорниците за изградба на Истанбулскиот канал за да се растерети поморскиот сообраќај, за да се избегнат гужвите кои во моментов владеат во поморскиот сообраќај бидејќи од Босфор би се тргнале танкерите и други големи бродови. Денес не е ретко во Босфор да се најдат во близина подморница, трговски или туристички брод и танкер, што дава слика на хаос, а целта на властите е да се спречат судири и несреќи.

Јутарњи лист пренесува дека станува збор за танкерот на хрватска Танкерска пловидба.

Танкерот Рава е долг 249 метри и под хрватско знаме пловел на рута Новоросијск (Русија) – Картагена (Шпанија).

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе