Блокадата во австралискиот главен град продолжена за еден месец

Затворањето на австралискиот главен град Канбера денес е продолжено до средината на октомври, соопштија властите.

Фото: ЕПА

Околу 400.000 жители на главниот град беа принудени да останат дома еден месец откако беше идентификуван првиот случај на ковид-19 во градот.

Жариштето, поврзано со делта варијантата, е ограничено, со 252 активни случаи и 276 оздравени лица.

Премиерот на Територијата на главниот град на Австралија, Ендрју Бар рече дека властите сакаат да продолжат да го ограничуваат преносот на вирусот и да вакцинираат што е можно повеќе луѓе.

„Ова е најбезбедниот пат што треба да се следи и ќе ни овозможи да имаме побезбеден Божиќ, побезбедни летни одмори и побезбедна 2022 година“, рече тој на прес-конференција.

Повеќе од 53 проценти од лицата над 16 години во регионот примиле две дози од вакцината, највисок процент во Австралија, која се бори со повеќе жаришта на делта варијантата.

Кампањите за вакцинација се забрзани во последните месеци, особено меѓу луѓето во карантин на југоистокот од земјата, како што се Сиднеј и Мелбурн, двата најнаселени градови.

Австралиските лидери минатата недела се согласија за национални насоки кои предвидуваат укинување на ограничувањата и отворање на границите кога процентот на целосно вакцинирани лица ќе достигне помеѓу 70 и 80 проценти.

Од почетокот на пандемијата, Австралија забележала повеќе од 75.000 случаи на ковид-19 и повеќе од 1.100 смртни случаи.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе