Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон е хоспитализиран во Калифорнија поради сомнеж за инфекција на крвта.

EPA-EFE

Си-ен-ен јави дека 75-годишниот Клинтон е сместен на одделот за интензивна нега. Неговата состојба не е поврзана со претходните проблеми со срцето или ковид-19.

„Станува збор за инфекција на уринарниот тракт која се проширила на неговиот крвоток“, изјавија лекари за Си-ен-ен.

На интензивна е примен за да се надгледува состојбата и да се применат соодветни лекови, порачаа од медицинскиот центар Ирвајн каде што е сместен Клинтон. Тие истакнаа дека не е на интензивна нега бидејќи тоа го бара неговата состојба, туку поради приватност и безбедност.

Во болница ќе остане на неодредено време.

„Во вторникот вечерта поранешниот претседател Бил Клинтон е примен во Медицинскиот центар УЦИ за лекување на инфекција која не е ковид“, објави претходно неговиот портпарол на Твитер.

„Заздравува, расположен е и благодарен им е на лекарите, медицинските сестри и персоналот кои му пружија извонредна нега“, додаде тој.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе