Бил Гејтс за теориите на заговор за него: Лудило и зло

Филантропот и коосновач на компанијата Мајкрософт Бил Гејтс изјави дека е вџашен од количеството на „луди и злонамерни“ теории на заговор за него на социјалните мрежи.

EPA-EFE

Тие теории на заговор се нормално поврзани со пандемијата на коронавирусот.

Во интервјуто за британската агенција Ројтерс објавено денес, Гејтс кажа дека смета дека зад таквите милионски постови на социјалните мрежи против него и американскиот инфектолог Ентони Фаучи по сè изгледа се крие страв од заразата во комбинација со експанзијата на социјалните мрежи.

„Кој би можел да помисли дека докторот Фаучи ќе биде мета на такви, навистина злонамерни теории. Многу сум изненаден и се надевам дека тоа ќе престане“, кажа Гејтс.

Меѓу бројните теории на заговор кои ги вклучуваат Гејтс и Фаучи најзастапена е онаа дека пандемијата е намерно предизвикана за да се воспостави контрола врз популацијата и да се извлече финансиски профит, а дека вакцината се користи за на луѓето да им се вбризга микрочип за надзор и контрола на движењето.

„Кој воопшто би можел да поверува во такво нешто?“, праша Гејтс.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе