По примањето на втората доза вакцина

Бил Гејтс: Очекувајте промени во однесувањето со вирусот дури на пролет или на лето

Бил Гејтс (65) ја примил втората доза од вакцината против ковид-19 пред една недела, потврди во интервју за социјалната мрежа Клабхаус.

EPA-EFE

Но иако основачот на Мајкрософт е целосно вакциниран, кажа дека ќе продолжи да ги почитува мерките и препораките како на пример носењето заштитна маска.

„Сакам да им бидам пример на другите“, му кажа Гејтс на Ендрју Рос Соркин на Клабхаус, и додаде: „Ако се вакцинирате, и понатаму можете да ја пренесувате заразата“.

Американската Агенција за контрола на зарази (ЦДЦ) вели дека дури и оние кои се вакцинираат против ковид-19 мора да продолжат да ги почитуваат епидемиолошките мерки за сузбивање на пандемијата. Вакцините на Бајонтек/Фајзер и Модерна се покажаа како многу ефикасни во спречување тешки облици на болеста и смрт од ковид-19, но сè уште е нејасно дали целосно спречуваат заразување.

„Нема да престанам да носам маска или да престанам да бидам внимателен, особено не во близина на постари луѓе кои не се вакцинирале“, кажа Гејтс.

Многумина се прашуваат кога ќе се вратиме во нормала или барем ќе се укинат мерките како носење маска и одржување физичка дистанца.

„Дури доцна на пролет или на лето можеме да размислуваме за позначајна промена на однесувањето ако бројките бидат добри“, кажа Гејтс, па додаде дека планира да носи маска и на есен додека стапката на заразни не падне позначително истакнувајќи дека „тоа не е нешто страшно“.

Главниот американски епидемиолог д-р Ентони Фаучи кажа дека постои можност Американците да мора да продолжат да носат маски до 2022 година, и дека тоа ќе зависи од тоа колку брзо циркулира вирусот во заедниците.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе

Целиот свет гледа на 2021 година како на година на заздравување на економијата.

повеќе