Безос вети милијарда долари за пошумување на Африка

Проектот на Големиот зелен ѕид во Сахел, за кој во јануари беше најавено издвојување 19 милијарди долари, веќе собра речиси половина од ветените средства, а сега привлече и донација од основачот на Амазон, Џеф Безос.

Фото: ЕПА

„48 отсто од парите веќе се обезбедени на терен“, изрази задоволство францускиот претседател Емануел Макрон на маргините на КОП26 во Глазгов, на состанокот за проектот за пошумување со голем земјен појас што опфаќа 11 африкански земји.

Проектот „Големиот зелен ѕид“, почнат во 2007 година, доби на интензитет во јануари, по повод Самитот „Една планета“ во Париз, каде што беше објавена распределба на 19 милијарди долари. На вчерашниот состанок, на кој присуствуваа принцот Чарлс и Џеф Безос, Безос рече дека неговата фондација денеска ќе преземе обврска од милијарда долари за обнова на почвата, најмногу во Африка.

„Го повикавме принцот Чарлс, а тој го покани Џеф Безос. Не е лесно да се добијат меѓународни фондации за сите овие мали проекти“, им рече Макрон на новинарите.

Претприемачите, вклучително и Безос, се најдоа на удар на критичарите затоа што трошат пари на патувања во вселената наместо да ги решаваат проблемите на Земјата. Основачот на најголемата онлајн-продавница во светот рече дека за време на вселенскиот лет со неговото вселенско летало Њу Шепард во јули станал свесен за кревкоста на планетата.

„Ми рекоа дека кога ја гледате Земјата од вселената, таа го менува начинот на кој гледате на светот, но јас не знаев дека тоа ќе биде толку точно“, рече Безос на конференцијата. Неговиот Фонд за Земјата планира да даде вкупно десет милијарди долари за борба против климатските промени.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе