Безос полета во вселената и се врати на Земјата (ВИДЕО)

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот, полета во вселената и се врати на Земјата, во првиот лет со екипаж на неговиот ракетен брод Њу Шепард на неговата компанија Блу ориџин. На ова историско патување заминаа и неговиот брат Марк Безос, 82-годишната Воли Фанк и 18-годишен студент.

Фото: ЕПА

Безос полета во вселената околу 15 часот по средноевропско време. Летот траеше десетина минути.

По успешното слетување е отворен шампањ. На местото на слетување присуствувале и семејствата на членовите на екипажот.

„Најдобар ден досега“, рече Безос по слетувањето.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе